Search Results


Showing results 1 to 5 of 5

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use two different techniques to estimate how many little things fit into one bigger thing.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to Archimedes' Principle, learners use water displacement to compare the volume of an expanded gummy bear with a gummy bear in its original condition.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 1 to 7 days
Add to list Details
Learners use M&Ms® (or any other multi-color, equally-sized small candy or pieces) to create a pie graph that expresses the composition of air.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes