Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Source Institutions
Add to list Details
In this Bob the Builder(TM)-themed activity, learners go on a nature walk outside and describe what they observe using their senses.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the possibilities of clay as a natural material.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine ways that Native Americans of the Southwest express their relationship with nature through art.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners draw natural objects to explore the details, differences, and similarities of natural objects.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners take an indoor nature walk and discover various objects that have been brought in from the outdoor environment.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create colorful bead bracelets to wear outside while searching for matching colors in plants. Learners will be surprised by the variety of colors in nature.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Add to list Details
Ivy Rutzky, a scientific assistant at the American Museum of Natural History, introduces an activity where learners create a scientific illustration of a monarch butterfly.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this family or group activity, learners create a nature journal by visiting a local nature center or backyard, observing creatures in their natural habitats, and sketching what they see.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 11
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes