Search Results


Showing results 1 to 20 of 27

Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 10 of the PDF), learners explore the properties of spraying and dripping water, while making art.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Add to list Details
This is an activity in which learners explore the effects of gravity, motion and momentum while creating art.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the possibilities of clay as a natural material.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners repeat patterns in two and three dimensions to create tessellations. This activity combines the creativity of an art project with the challenge of solving a puzzle.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
On the first night, I saw 5 stars in the desert. On the second night, I saw 10… What do you think I saw on the third night? Combine arts and crafts, literacy, and math by making a counting book.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This PDF contains 12 calendars (12 months). Each month contains activities about math. Things to do on familiar holidays (like July 4), less common holidays (like Backward Day), and any day.

free Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners explore color, light and shadow by creating their own puppets to hold in front of a light source.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Este Web site contiene links a 12 calendarios (12 meses). Cada mes contiene actividades sobre matemáticas.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Learners explore soybeans, soak them in water to remove their coat, and then split them open to look inside. They also make a musical shaker out of paper cups, a cardboard tube, and soybeans.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore dinosaurs and fossils by creating a diorama.

Over $20 per group Ages 4 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will create an optical illusion top. Learners will explore color mixing, physics and design through this activity.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will create their own bubble solution. Learners will explore chemistry, geometry and trial and error through this activity.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will repurpose an old t-shirt to create their own yarn or string.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 2 of PDF), learners explore alternative uses of a simple paper cup, dubbed a "mystery item." Learners act as detectives and explore the properties and functions of th

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity, young learners investigate multi-level buildings.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will build the highest tower they can out of recycled materials.

free Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners make a counting/estimating jar to exchange with friends or bring home.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, leaners explore building techniques by recreating the story of The Three Little Pigs.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make or use pre-made clay beams to scale and proportion. Specifically, they discover that when you scale up proportionally (i.e.

$10 - $20 per group Ages 4 - 14 45 to 60 minutes