Search Results


Showing results 1 to 20 of 25

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners stain fabrics--on purpose!

Over $20 per group Ages 11 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 23-29), partners use the Plant Traveler Cards, along with a world map and map worksheets, to follow plants such as cassava, chocolate and coffee that grew first in one part

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simple chemistry activity (page 1 of PDF under SciGirls Activity: Colorblind Dogs) about acids and bases, learners will mix a baking soda and water solution and use it to paint a message on a

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 2 of the PDF), learners will be split up into food groups (Fruit, Vegetable, Meat & Beans, Grain, and Dairy) and draw a picture of their favorite food from their g

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners explore soybeans, soak them in water to remove their coat, and then split them open to look inside. They also make a musical shaker out of paper cups, a cardboard tube, and soybeans.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this fun, hands-on autumn activity, learners experiment to discover whether the colored substances in leaves can be separated from the leaves.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 8 of the PDF (Behind the Scenes with Chemistry), learners make three of Harry Potter's essential school supplies: quills, ink, and color-changing paper.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun snack and craft activity, young learners make "Ants on a Log" and their own model of an insect. The purpose is to learn the three main insect body parts—head, thorax and abdomen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a map showing the origins of spices and herbs from a favorite recipe(s). Learners first research the origins of the ingredients and then locate them on a world map.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
The Ancient Egyptians used a naturally-occurring salt from the banks of the Nile River, called natron, to mummify their dead.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 4 weeks
Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners use M&Ms® (or any other multi-color, equally-sized small candy or pieces) to create a pie graph that expresses the composition of air.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 5 of PDF), learners work in groups to create dig sites for display.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
This reading and writing activity (on pages 2-9) teaches what plant parts should be avoided, how a person can get rid of toxins, symptoms of plant poisoning, and how plants create poisons to repel pre

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners conduct a "blind" taste-test of several types of enhanced or fitness water drinking water that has commercially added substances like vitamins, sugars, or herbs.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
What's a Pickle-Oh? Two pieces of pickle on a stick are connected to a Pico Cricket (micro controller). When you slide the pickles apart the note changes.

Over $20 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this tasty activity, learners make their own ice cream any day of the year in an exploration of heat and cold. Highlights include freezing and melting and the transition from liquid to solid.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes