Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners can program a compass to draw a circle by itself using a Pico Cricket, some Legos, and lots of tape! Pico Cricket is required.

Over $20 per group Ages 8 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental health activity, learners investigate their breathing and pulse rates, and learn how these measurements are affected by physical activity.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Put the math of measurement, numbers, and everyday life into improvisational skits.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will predict the size of a giant scale model of a comb or other rectangular object, then make one. If you tripled the size of a dollar bill, could you sit on it?

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this three/four-day lesson, learners calculate perimeters and areas and draw the castle plan to scale.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will participate in a scavenger hunt involving sizes, shapes, and numbers. This activity works well with a whole group, individuals, or families.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes