Search Results


Showing results 201 to 220 of 307

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore why animals, specifically dinosaurs, live in families.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
The Ancient Egyptians used a naturally-occurring salt from the banks of the Nile River, called natron, to mummify their dead.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
Birds' beaks are designed to allow birds to get the most of whatever food they need. In this activity, learners get an idea of how different beak shapes suit different food sources.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners compare a life-size drawing of a Tyrannosaurus rex head and a full-size Sinornithosaurus body to understand that dinosaurs varied in size.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
Learners develop awareness and understanding of the daily air quality using the Air Quality Index (AQI) listed in the newspaper or online.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this creative roleplay activity, learners will explore the various processes of the carbon cycle using movement and props to aid in comprehension.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use beads, which represent amino acids, to create protein bracelets. Learners examine the relationship between amino acids and proteins.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 2 of PDF), learners sing together a song that gives details about the dinosaur species Suchomimus (pronounced “Sook-o-mime-us”).

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners build a slide whistle using PVC pipe, bamboo skewer, and piece of foam. Construction of the instrument is relatively simple.

$1 - $5 per student Ages 6 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to dinosaurs, learners explore why animals live in families. Learners discuss and identify animals living in families or groups from images and photos.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create colorful bead bracelets to wear outside while searching for matching colors in plants. Learners will be surprised by the variety of colors in nature.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this two-part activity, learners compare and contrast a variety of life cycles to better understand different organisms and how they develop.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 1 to 7 days
Add to list Details
In this activity, learners learn about the adaptations that flowers have developed which support pollination. Learners also list their personal preferences (i.e.

free Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners act out the flow of blood in the human body! A great way to get learners up and moving while learning about the circulatory system.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this story time program, young learners listen to the Dr.

Over $20 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
During this activity, learners take part in a variety of tasks which involve moving and balancing different body parts.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners practice drawing 3D structures in two dimensions. Learners draw cube stacks from five different points of view.

1 cent - $1 per student Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners use M&Ms® (or any other multi-color, equally-sized small candy or pieces) to create a pie graph that expresses the composition of air.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
As a long-term project, you can rear monarch butterflies at home or in a classroom.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 1 to 12 months