Search Results


Showing results 1 to 20 of 28

Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity, learners follow simple historical maritime recipes to cook up hardtack and swanky, and then compare the foods they eat to what was served on ships in the past.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (3rd activity on the page), learners taste test different foods and categorize them as sweet, bitter, sour, or salty. Learners compare their results with the group.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners explore different types of fossils by making their out of dough and objects from around the house.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of density by pouring 5 different liquids into a jar. Food coloring is added if needed to give each liquid a distinct color.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Capture soap bubble patterns on paper! In this activity, learners can create beautiful pictures from popping soap bubbles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the density of an object in water. Learners will compare what happens to fruits and vegetables in regular and salt water.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners will learn about moon phases using materials found at home. This activity is adapted using play dough and cups to avoid food allergens and waste.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners model atmospheric convection currents using food coloring, water, and clear cups. Activity includes step-by-step instructions, STEM connections, and more.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate why apples turn brown. Learners discover that lemon juice interferes with the reaction that causes the browning.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners recreate the lunar phases using the frosting from Oreo® cookies and place the phases in order. Round cream cheese crackers can also be used if cookies are not an option.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about robotics programming. Learners will discover how precise programmers have to be as they instruct a friend to make a peanut butter and jelly sandwich.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make a yeast-air balloon to get a better idea of what yeast can do. Learners discover that the purpose of leaveners like yeast is to produce the gas that makes bread rise.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this a hands-on activity, learners explore how to put ice cream in an oven without it melting. Ideas in this activity include insulation and cooking.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this physics demonstration, learners are challenged to insert a straw the furthest into a potato.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare frog eggs to chicken eggs to better understand why frog eggs need water. Learners compare a boiled chicken egg to "frog eggs" represented by boiled tapioca.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners observe the effects of air pressure. They will watch as marshmallows inside a bottle expand as a vacuum pump removes air from the bottle.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes