Search Results


Showing results 1 to 20 of 28

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages can become food scientists by experimenting with flour and water to make basic pasta.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 32 of PDF), learners investigate the nutritional needs of healthy bones and muscles.

free Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate ant behavior by testing ant feeding reactions to different types of food.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Birds' beaks are designed to allow birds to get the most of whatever food they need. In this activity, learners get an idea of how different beak shapes suit different food sources.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners turn the fun of feeding wild birds into an investigation of bird behavior.

Over $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, freshwater activity, learners explore the behavior and food preferences of crawdads (or crabs) by "fishing" for them with various baits.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners observe the outside and inside of raw chicken eggs, record descriptions, and hypothesize what will happen when a facilitator drops an egg on the floor.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 5 of the PDF, learners mimic the process for making bricks. Learners shape and bake creations from a dough that is made from flour, salt, and water.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about human anatomy (page 20 of PDF), learners investigate the structure of muscles by comparing yarn and cooked meat.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
During this interactive "survival" game, students learn about the importance of camouflage and how it helps animals to blend into their surroundings, as either predator or prey.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate spider webs and feeding behavior, particularly how spiders trap food in their sticky silk webs while not getting stuck themselves.

$5 - $10 per group Ages 6 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will develop a method to test five similar-looking powders (baking soda, baking powder, cream of tartar, detergent, and cornstarch) with four test liquids (water, vinegar, i

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore dinosaur fossils by making an edible treat. First, learners read "Dinosaur Bones" by Aliki to examine how fossils are formed.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity and game, learners explore how animals adapt for survival through coloration, markings and camouflage.

$10 - $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners mix milk, vinegar, baking soda, and water to create sticky glue. Use this activity to explain how engineers develop and evaluate new materials and products.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on experiment, kids use chemistry to explore whether acids or bases are better at restoring a penny’s shine.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes