Search Results


Showing results 1 to 11 of 11

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity, learners construct sturdy geodesic structures out of gumdrops and toothpicks. Use this activity to explore engineering principles as well as sturdy shapes and triangles.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct drums out of everyday containers (like bowls or food containers) and shrink wrap. Learners use a hair dryer to affix and tighten the shrink wrap to the container.

$5 - $10 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use things from the kitchen as building materials to explore how shapes contribute to the strength of different structures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this set of outdoor games, learners increase their awareness of the outdoor environment by going on a scavenger hunt and an out-of-place hunt.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow clues to find five puzzle pieces, then assemble them. This activity works well with a whole group, individuals, or families.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes