Search Results


Showing results 1 to 20 of 57

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the roles of different animals in the food chain. They will create their own food chain using organisms of their choice.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about food safety and nutrition, learners investigate safe food preparation by making fruit ice cream.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners play a game to simulate the food chain.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners simulate a herd of deer trying to survive in an area called the "home range." Learners explore the concept of "carrying capacity"—what size population of an organism can

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 19 of the PDF) learners will create a soda bottle bioreactor by exploring the science of composting, comparing variables such as reactor design, moisture content, and nutrient r

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 12 months
Add to list Details
In this activity, learners investigate vitamin C.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult Under 5 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 19-24 of PDF), learners soak chicken bones or eggshells in vinegar for several days.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Animal Scent Activity) is a full inquiry investigation into animal behavior.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Plants need nutrients to grow. This is why we apply fertilizers to grass and food crops. In this activity, learners will explore how fertilizers can affect lakes and other bodies of water.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours