Search Results


Showing results 41 to 60 of 134

Source Institutions
Add to list Details
In this simple exploratory activity (1st activity on the page), blindfolded learners try to identify mystery items by smell.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, cook a cake using the heat produced when the cake batter conducts an electric current.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore fractions as they help gators share pies.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about the adaptations that allow the Aye-aye to survive in its habitat. Learners will explore how the Aye-aye collects food and how this is influenced by their specialized finger.

$5 - $10 per student Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this interactive and informative group activity, learners use packages of M&M's to illustrate the difference between weather and climate.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners use their sense of smell to rate and arrange containers filled with different dilutions of a scent (like cologne or fruit juice) in order from wea

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine baking powder, a combination of three powders: baking soda, cream of tartar, and cornstarch.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners participate in fun movement activities while playing on a giant game board. Use this activity to get learners involved in physical activity.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine their tongue and taste buds.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 Under 5 minutes
Add to list Details
Albert Einstein proved that space bends around anything that has mass. This activity uses Jell-O's ability to bend around objects as a model for space bending around planets and stars.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity/demo, learners discover how liquid nitrogen cools a creamy mixture at such a rapid rate that it precipitates super fine grained (nano) ice cream.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Add to list Details
Learners set up three different bowls, each with a different mass of oatmeal. Learners monitor the temperature of the oatmeal and find that larger masses take longer to cool.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity/demonstration about density, learners examine what happens when two cans of root beer--one diet and one regular--are placed in a large container of water.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity, learners construct sturdy geodesic structures out of gumdrops and toothpicks. Use this activity to explore engineering principles as well as sturdy shapes and triangles.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes