Search Results


Showing results 61 to 80 of 295

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover that the Moon, like Earth, is made up of layers of different materials. Learners work in teams to make models of the interiors of the Moon and Earth.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (located on page 3 of the PDF under Self-Assembly Activity) about self-assembly, the ability of molecules to assemble themselves according to certain rules.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (5th activity on the page), learners explore how what you see influences taste. In experiment 1, learners taste five sodas, one of which is clear soda with orange food coloring.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners work to figure out which of four juices are real, and which is just food coloring and sugar.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-day activity, learners grow bacteria and/or fungi from a variety of locations and compare the results.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 8 of PDF), learners estimate average daily baseline energy (Calorie) needs and energy needs for different levels of activity.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (page 2 of the PDF under SciGirls Activity: Bogs) is a full inquiry investigation into decomposition.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate why apples turn brown. Learners discover that lemon juice interferes with the reaction that causes the browning.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 2 to 4 hours
Add to list Details
In this two-part activity, learners will extract their own DNA from their cheek cells and learn how DNA is analyzed and used to solve crimes.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In the kitchen, learners can perform their own density investigation.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this science trick, learners get an egg to stand-up on its long-axis vertical to a table's top.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this sunny day activity, learners compare how a cup of water and a cup of tonic water reflect or refract light in the sun.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Do grapes, yes the grapes from the grocery store, move in the presence of a very strong magnet?

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes