Search Results


Showing results 1 to 20 of 80

Source Institutions
Add to list Details
In this activity about food safety and nutrition, learners investigate safe food preparation by making fruit ice cream.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition/food science activity, learners conduct an experiment and record data to compare the amount of fat in different foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners observe different plant-originated foods.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners will separate a mixture of FD&C dyes (colors certified and allowed by the US for the Food, Pharmaceutical, Cosmetics & Personal Care industry) to practice

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners explore digestion and proteins by observing the action of meat tenderizer on luncheon meat.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simulation, learners act out each digestive function of the organs, tissues, and cells in the digestive tract.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this genetics activity, learners extract DNA from an onion, using detergent solution, a food processor, and rubbing alcohol. They will also discuss genetic engineering of plants.

$10 - $20 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover how to make butter from scratch. One optional tips includes adding marbles to speed up the process.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners make a model of the solid Earth's layers that's good enough to eat! Learners use tasty foodstuffs to simulate Earth's inner core, outer core, mantle, and crust.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a map showing the origins of spices and herbs from a favorite recipe(s). Learners first research the origins of the ingredients and then locate them on a world map.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this yummy activity about soil (page 9 of PDF), learners will create layers of soil using food. They will learn about the composition and role of each layer.

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math game (Page 15 of the Dining Out! PDF), learners figure discounts and/or profit increases for various food totals. Learners add decimals to $100.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are challenged to eat some candy as a cell would need to as well as to think about some of the problems that arise when a cell ingests food.

1 cent - $1 per group Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This hands-on activity shows you how to build basic architectural shapes out of toothpicks and gumdrops.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 30 to 45 minutes