Search Results


Showing results 1 to 20 of 53

Source Institutions
Add to list Details
In this activity about food safety and nutrition, learners investigate safe food preparation by making fruit ice cream.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this investigation, learners gather information on various food items during a field trip to a local grocery store.

free Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the history and development of agricultural biotechnology.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 19 of the PDF) learners will create a soda bottle bioreactor by exploring the science of composting, comparing variables such as reactor design, moisture content, and nutrient r

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 12 months
Add to list Details
In this activity, learners investigate vitamin C.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult Under 5 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 19-24 of PDF), learners soak chicken bones or eggshells in vinegar for several days.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are challenged to eat some candy as a cell would need to as well as to think about some of the problems that arise when a cell ingests food.

1 cent - $1 per group Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Animal Scent Activity) is a full inquiry investigation into animal behavior.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners conduct tests for proteins, glucose, and starch.

Over $20 per group Ages 11 - 18 1 to 2 hours