Search Results


Showing results 61 to 80 of 253

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow step-by-step instructions to build a gel electrophoresis chamber using inexpensive materials from local hardware and electronic stores.

Over $20 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 19 of the PDF) learners will create a soda bottle bioreactor by exploring the science of composting, comparing variables such as reactor design, moisture content, and nutrient r

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 12 months
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how eating unhealthy food can damage a heart and arteries.

1 cent - $1 per student Ages 8 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a map showing the origins of spices and herbs from a favorite recipe(s). Learners first research the origins of the ingredients and then locate them on a world map.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate vitamin C.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this yummy activity about soil (page 9 of PDF), learners will create layers of soil using food. They will learn about the composition and role of each layer.

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 6 of the PDF (Get Cooking With Chemistry), learners investigate yeast. Learners prepare an experiment to observe what yeast cells like to eat.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 19-24 of PDF), learners soak chicken bones or eggshells in vinegar for several days.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, freshwater activity, learners explore the behavior and food preferences of crawdads (or crabs) by "fishing" for them with various baits.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
This guide outlines how to plant a garden even if you don't have a yard!

$5 - $10 per student Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
The Ancient Egyptians used a naturally-occurring salt from the banks of the Nile River, called natron, to mummify their dead.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 4 weeks
Add to list Details
In this activity, learners extract DNA from a strawberry and discover that DNA is in the food they eat.

$1 - $5 per student Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are challenged to eat some candy as a cell would need to as well as to think about some of the problems that arise when a cell ingests food.

1 cent - $1 per group Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Animal Scent Activity) is a full inquiry investigation into animal behavior.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners extract DNA from wheat germ. Use this activity to introduce learners to DNA, biotechnology and genetic engineering.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners identify which plants have the enzyme "catalase" that breaks hydrogen peroxide into water and oxygen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
What's a Pickle-Oh? Two pieces of pickle on a stick are connected to a Pico Cricket (micro controller). When you slide the pickles apart the note changes.

Over $20 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 16 of PDF), learners document their individual eating habits and learn whether their eating patterns meet their needs.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners and their families celebrate and recognize the importance of making healthy choices every day by participating in a health fair.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks