Search Results


Showing results 1 to 18 of 18

Add to list Details
This activity is on page 10 (continued on the right side of page 11) of the pdf, part of the Forest Animals Discovery Box. In this game, learners act out the food web.

free Ages 4 - 6 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners and their families celebrate and recognize the importance of making healthy choices every day by participating in a health fair.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps the learner answer the question: "What environmental problems arise due to animal and human overpopulation and what might need to be done to combat these problems?" Learners play a

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 7 days
Add to list Details
In this two-part activity, learners will extract their own DNA from their cheek cells and learn how DNA is analyzed and used to solve crimes.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners rotate through six estimating and measuring centers. First, learners read the book, "Room for Ripley" by Stuart J.

free Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore dinosaur fossils by making an edible treat. First, learners read "Dinosaur Bones" by Aliki to examine how fossils are formed.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 7 of pdf), learners research tide pool ecosystems, and then create brochures that "advertise" these environments.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what is and is not active play and how it contributes to a healthy body and mind. Making active play a routine part of every day is a key concept of the experience.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this water activity, learners build boats that float and sink. First, learners listen to the book, "Who Sank the Boat" and practice making predictions throughout the story.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This activity encourages learners to focus on the natural environment of the Eastern Woodlands before the arrival of European settlers.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 8 of the PDF (Behind the Scenes with Chemistry), learners make three of Harry Potter's essential school supplies: quills, ink, and color-changing paper.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours