Search Results


Showing results 1 to 20 of 40

Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Fat is a very important component in our diet. It's the most efficient source of energy in our bodies, and plays an important role in the flavor of foods.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 3 of the PDF, learners investigate how much sugar is in a soda. Learners use sugar cubes to measure and calculate the amount of sugar in a bottle of soda.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity, learners drink Avogadro's number worth of molecules - 6.02x10^23 molecules!

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this interactive and informative group activity, learners use packages of M&M's to illustrate the difference between weather and climate.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate the movement of water into and out of a polymer. Learners test the diffusion of water through gummy bears, which are made of sugar and gelatin (a polymer).

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners investigate signs of a chemical reaction when they mix vinegar and baking soda. In addition to a gas being produced, learners also notice the temperature decreases.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Cyberchase activity, have fun measuring volumes and enjoy a delicious shake.

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners design their own experiment to compare how well cocoa mix dissolves in cold and hot water. They will see that cocoa mix dissolves much better in hot water. Adult supervision recommended.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity (page 1 of PDF under SciGirls Activity: Exercise and Memory), learners will investigate what happens to bubble gum when it is chewed for 5-10 minutes.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners measure the amount of carbon dioxide in a carbonated drink.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners combine hydrogen peroxide with three different forms of potato: raw chunks, ground chunks, and boiled chunks.

$1 - $5 per group Ages 11 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners use simple materials to investigate evaporation. How can the evaporation of water on a hot day be used to cool an object? Find out the experimental way!

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity (page 1 of PDF under SciGirls Activity: Lift Off), learners will use the ever-popular soda geyser experiment to test the reactivity of the various sugar candies or mints.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes