Search Results


Showing results 1 to 20 of 45

Source Institutions
Add to list Details
In this activity about food safety and nutrition, learners investigate safe food preparation by making fruit ice cream.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners will separate a mixture of FD&C dyes (colors certified and allowed by the US for the Food, Pharmaceutical, Cosmetics & Personal Care industry) to practice

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this experiment, learners test multiple food items to see if they are an acid or base using an indicator solution created with red cabbage.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this simulation of natural selection, learners use binder clips in three different sizes to represent the diversity of beak sizes in a bird population.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners simulate a herd of deer trying to survive in an area called the "home range." Learners explore the concept of "carrying capacity"—what size population of an organism can

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate vitamin C.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Animal Scent Activity) is a full inquiry investigation into animal behavior.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Plants need nutrients to grow. This is why we apply fertilizers to grass and food crops. In this activity, learners will explore how fertilizers can affect lakes and other bodies of water.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages will design a functional bird feeder using familiar, every day materials.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this physics activity, learners attempt to lift a jar full of rice using only a spoon.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners will learn how to make their own pH indicator using cabbage leaves, and then test common household items with their homemade indicator.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this yummy earth science activity (page 5 of the PDF), learners use fudge to learn about different kinds of lava.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes