Search Results


Showing results 21 to 40 of 275

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are introduced to division and fractions as they share snacks with a group of friends.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Did you know that some breakfast cereals are fortified with ferric phosphate, while others contain tiny pieces of reduced iron?

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Although we may not admit it, all humans fart or pass some gas. In this activity, learners make their own model to mimic food passing through intestines and discover what releases gas.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Add to list Details
This game explores the different reasons we choose to eat, and helps us be aware of when our body needs food and when it does not.

free Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate diffusion by creating underwater "fireworks" using food coloring, oil and water.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Add to list Details
Learners investigate an iron-fortified cereal by stirring it with a strong magnet. They discover that metallic iron is present in some cereals.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will turn cream and salt into butter—using marbles. Learners will explore how shaking up fat globules help them create homemade butter.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this biology activity, learners recreate the process of digestion in a zip lock bag. A bit of soda pop added to some crumbled crackers approximates how acids in the stomach dissolve food.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Add to list Details
Learners build a solar oven from a cardboard pizza box, aluminum foil and plastic. Learners can use their oven to cook S'mores or other food in the sun.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners explore different types of fossils by making their out of dough and objects from around the house.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners perform an experiment that replicates the dilemma faced by birds in acquiring food from a confined area.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF (Chemistry—It’s Elemental), learners use iodine to identify foods that contain starch.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners experiment with how dish soap and fat interact by making a colorful swirl.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity (page 5 of the PDF), learners will use milk and a few other basic ingredients to create a chemical change to make a color wheel.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, groups of learners work together to create edible models of chemicals involved in autotrophic nutrition.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how ordinary marshmallows expand when heated in a microwave.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity (page 5 of the PDF), learners will see that chewing is more than just the crushing up of food; there is actually a chemical change going on at the same time.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes