Search Results


Showing results 61 to 80 of 251

Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-day activity, learners grow bacteria and/or fungi from a variety of locations and compare the results.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop their understanding of combinations as they create as many different kinds of tostadas as possible.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 8 of PDF), learners estimate average daily baseline energy (Calorie) needs and energy needs for different levels of activity.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners shrink the scale of the vast solar system to the size of their neighborhood.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps the learner answer the question: "What environmental problems arise due to animal and human overpopulation and what might need to be done to combat these problems?" Learners play a

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners conduct tests for proteins, glucose, and starch.

Over $20 per group Ages 11 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, leaners will observe the process of natural selection on a population of birds called 'Springbeaks' over four seasons of breeding on an isolated environment called 'Clippy Island.' L

$10 - $20 per group Ages 11 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In a series of three experiments, learners explore the basics of biotechnology using self-locking plastic baggies. Each experiment demonstrates a phenomenon or principle of biotechnology.

Over $20 per group Ages 14 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners recreate the lunar phases using the frosting from Oreo® cookies and place the phases in order. Round cream cheese crackers can also be used if cookies are not an option.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this genetics activity, learners discover how to extract DNA from green split peas.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore fractions as they help gators share pies.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare frog eggs to chicken eggs to better understand why frog eggs need water. Learners compare a boiled chicken egg to "frog eggs" represented by boiled tapioca.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes