Search Results


Showing results 21 to 40 of 66

Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore fractions as they help gators share pies.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners use their sense of smell to rate and arrange containers filled with different dilutions of a scent (like cologne or fruit juice) in order from wea

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity learners observe mold growth on different types of bread by measuring and recording the growth rate.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 11 of the Dining Out! PDF), younger learners count out the total amount of money needed to purchase trail mix using the fewest number of bills/coins possible.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Cyberchase activity, have fun measuring volumes and enjoy a delicious shake.

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this (edible) activity, learners balance chemical equations using different kinds and colors of candy that represent different atoms. Learners will work in pairs and explore conservation of atoms.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This game teaches ratio and proportion by having learners make "salads" that combine three types of beans in different combinations.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 8 of the Dining Out! PDF), younger learners select items from a menu and count out the total amount needed using the fewest bills and coins possible.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This math challenge, played with two players or a whole group, engages your problem solving skills.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore engineering package designs that meet the needs of safely shipping a product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use things from the kitchen as building materials to explore how shapes contribute to the strength of different structures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Esta actividad enseña la proporción y razón por hacer que los aprendices hagan "ensaladas" que combinan tres tipos de frijoles en tres combinaciones diferentes.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours