Search Results


Showing results 61 to 80 of 374

Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (on page 2 of PDF under GPS: Roller Coaster Design Activity), learners will use food cans of many different properties (sizes, shapes, and weights) and set two cans on their sides at

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Animal Scent Activity) is a full inquiry investigation into animal behavior.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this introductory activity, learners discover that sugar and food coloring dissolve in water but neither dissolves in oil.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are divided into teams.

$10 - $20 per group Ages 14 - 18 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners extract DNA from wheat germ. Use this activity to introduce learners to DNA, biotechnology and genetic engineering.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners identify which plants have the enzyme "catalase" that breaks hydrogen peroxide into water and oxygen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This laboratory activity helps learners understand the concept of biological succession by simulating the process in a microenvironment with various protozoans.

Over $20 per group Ages 14 - 18 1 to 12 months
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 16 of PDF), learners document their individual eating habits and learn whether their eating patterns meet their needs.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (located on page 3 of the PDF under Self-Assembly Activity) about self-assembly, the ability of molecules to assemble themselves according to certain rules.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use household materials to investigate and explore their ability to smell an odor.

Over $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (5th activity on the page), learners explore how what you see influences taste. In experiment 1, learners taste five sodas, one of which is clear soda with orange food coloring.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners work to figure out which of four juices are real, and which is just food coloring and sugar.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes