Search Results


Showing results 1 to 16 of 16

Add to list Details
In this activity, learners construct three math puzzles out of simple materials like wood, string, and Styrofoam.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners create a mind and math puzzle that requires a three-dimensional solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math game, learners solve a mind-twisting puzzle using dominoes. Use this activity to help learners practice counting, adding, and solving problems.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners play two versions of a card game and decide what makes a game fair. Learners also practice addition and subtraction skills.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math game (Page 14 of the Are You Game? PDF), learners determine the probability of getting an even versus an odd product using the numbers on a regular deck of cards.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, reuse two-liter bottles to create bowling pins. Learners practice math skills and develop a concept of verifying answers, while bowling and keeping score.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners make their own bubble wands and determine if the size of the wand affects the number of bubbles it produces.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners build Peppy the dog the best trail and park for running around.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their height in pennies.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice measurement skills as they examine a soap bubble print. Learners follow a recipe to make a soap bubble solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their weight in pennies.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners measure, predict and determine the frequency of an event as it relates to how close Whirlybirds land to a target.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners build and play three math games. In the first game, called "Switcheroo," learners place marbles in holes 1 through 4 and 7 through 10.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners participate in a variety of activities that give them experience in recognizing, describing, and extending repeating and arithmetic patterns.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours