Search Results


Showing results 1 to 20 of 28

Source Institutions
Add to list Details
This is a game that is sure to sharpen players' basic math skills. Players must use four randomly selected numbers to create an equation that equals a fifth number.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this great hands-on activity, learners use patterns to make a teepee from newspaper that they sit inside.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners construct three math puzzles out of simple materials like wood, string, and Styrofoam.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners create a mind and math puzzle that requires a three-dimensional solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math game, learners solve a mind-twisting puzzle using dominoes. Use this activity to help learners practice counting, adding, and solving problems.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners predict how many pom-poms they can toss inside a circle from three feet away. Use this activity to help learners explore probability.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners play a game and try to collect the most cards by guessing if the next number to appear will be odd or even.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math game, learners toss plastic cups to land just right and collect points to win.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math game, learners toss plastic cups to land just right and collect points to win.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners estimate how many pennies are in a jar by predicting and counting handfuls of pennies.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice measurement skills as they examine a soap bubble print. Learners follow a recipe to make a soap bubble solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity learners explore a simple machine: the lever. What happens to a load when you multiply the length of a lever? Find out here!

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math puzzle, one player hides a rainbow of four colors while another player tries to guess the hidden rainbow colors in the correct order.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners analyze the density of liquids in order to explore linear functions.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners identify, describe, and construct the five regular polyhedra.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own pinhole viewer in order to measure the size of the sun.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the real world meaning of slope. Learners conduct a balloon experiment in which they measure the circumference and flight time of deflating balloons.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes