Search Results


Showing results 1 to 6 of 6

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use their senses to collect information about a fruit and record their findings in a Science Journal.

$10 - $20 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners make kimchee or sauerkraut, which is really just fermented cabbage, in a 2-liter plastic bottle.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe how salinity affects the freezing point of water by making and enjoying ice cream.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes