Search Results


Showing results 1 to 16 of 16

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use two different techniques to estimate how many little things fit into one bigger thing.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on how nanotechnology has impacted our society and how engineers have learned to explore the world at the nanoscale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover the primary physical properties used to separate pure substances from mixtures.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to Archimedes' Principle, learners use water displacement to compare the volume of an expanded gummy bear with a gummy bear in its original condition.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this lab exercise, learners explore diffusion, cell membranes and particle size using beets and three alcohols.

$10 - $20 per group Ages 14 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration/activity, learners observe as a regular size marshmallow is blown through a tube made from a manila file folder.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners observe the effects of air pressure. They will watch as marshmallows inside a bottle expand as a vacuum pump removes air from the bottle.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (on page 2 of PDF under GPS: Roller Coaster Design Activity), learners will use food cans of many different properties (sizes, shapes, and weights) and set two cans on their sides at

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 16 of PDF), learners document their individual eating habits and learn whether their eating patterns meet their needs.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover that as the salinity of water increases, the density increases as well. Learners prove this by attempting to float fresh eggs in saltwater and freshwater.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to rotational inertia (page 1 of the PDF under SciGirls Activity: Microgravity), learners will use a bit of scientific experimenting to test if open-faced peanut butter sandwi

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (on page 2 of the PDF under Surface Area Activity) about surface area to volume ratio.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes