Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate ant behavior by testing ant feeding reactions to different types of food.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 32 of PDF), learners investigate the nutritional needs of healthy bones and muscles.

free Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Birds' beaks are designed to allow birds to get the most of whatever food they need. In this activity, learners get an idea of how different beak shapes suit different food sources.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this experiment, learners test multiple food items to see if they are an acid or base using an indicator solution created with red cabbage.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners follow simple historical maritime recipes to cook up hardtack and swanky, and then compare the foods they eat to what was served on ships in the past.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes