Search Results


Showing results 201 to 220 of 221

Add to list Details
In this activity, learners make their own bug boxes and test the habitat preference of selected "minibeasts" (bugs).

$5 - $10 per student Ages 6 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity and game, learners explore how animals adapt for survival through coloration, markings and camouflage.

$10 - $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Play-Doh is conductive! Use the semiconductive qualities of Play-Doh to make your own squeezable instrument. Pico Cricket is required.

Over $20 per group Ages 6 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners make a counting/estimating jar to exchange with friends or bring home.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, leaners explore building techniques by recreating the story of The Three Little Pigs.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners construct three optical illusion toys to examine how our brains play tricks on what we see.

$1 - $5 per student Ages 6 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Scientists use enormous wind tunnels to test the design of planes, helicopters, even the Space Shuttle.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Build a house you can fit inside, using cardboard tubes.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build scaled-down structures and cantilevers in a series of "building out" challenges with bamboo skewers and tape.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will predict the size of a giant scale model of a comb or other rectangular object, then make one. If you tripled the size of a dollar bill, could you sit on it?

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 4), learners work in groups to plan and build large structures using recyclable materials they have brought from home.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own Sun tracker to explore how ancient civilizations around the world studied the Sun.

$1 - $5 per student Ages 6 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity is a hit for family events and all ages—some will finish in 45 minutes; others can go on for hours.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make balloon models of disease-causing bacteria.

$5 - $10 per group Ages 6 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make or use pre-made clay beams to scale and proportion. Specifically, they discover that when you scale up proportionally (i.e.

$10 - $20 per group Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners create an Incan counting device called a quipu (pronounced kee-poo).

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will participate in a scavenger hunt involving sizes, shapes, and numbers. This activity works well with a whole group, individuals, or families.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
Learners smell balloons filled with different scents to guess what's inside. From this, they infer the presence and motion of scented molecules.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners imagine what the world might look like if we could build an elevator to space!

1 cent - $1 per student Ages 4 - adult 10 to 30 minutes