Search Results


Showing results 1 to 20 of 20

Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF, learners follow a recipe to make a dough similar to the clay artists use to make sculptures.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover that sand is the major ingredient in glass.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 2 of the PDF, learners discover how color changes can help scientists distinguish between acids and bases.

$10 - $20 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners transform everyday milk into small plastic figurines and jewelry. Use this activity to introduce learners to monomers and polymers.

$1 - $5 per student Ages 6 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simple chemistry activity (page 1 of PDF under SciGirls Activity: Colorblind Dogs) about acids and bases, learners will mix a baking soda and water solution and use it to paint a message on a

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners explore soybeans, soak them in water to remove their coat, and then split them open to look inside. They also make a musical shaker out of paper cups, a cardboard tube, and soybeans.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this fun, hands-on autumn activity, learners experiment to discover whether the colored substances in leaves can be separated from the leaves.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 8 of the PDF (Behind the Scenes with Chemistry), learners make three of Harry Potter's essential school supplies: quills, ink, and color-changing paper.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 4 of the PDF (Behind the Scenes with Chemistry), learners make some special effects, including snow and breaking glass, with supplies found in the home.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
The Ancient Egyptians used a naturally-occurring salt from the banks of the Nile River, called natron, to mummify their dead.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 5 of the PDF, learners mimic the process for making bricks. Learners shape and bake creations from a dough that is made from flour, salt, and water.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 5 of PDF), learners work in groups to create dig sites for display.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
This reading and writing activity (on pages 2-9) teaches what plant parts should be avoided, how a person can get rid of toxins, symptoms of plant poisoning, and how plants create poisons to repel pre

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners conduct a "blind" taste-test of several types of enhanced or fitness water drinking water that has commercially added substances like vitamins, sugars, or herbs.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on experiment, kids use chemistry to explore whether acids or bases are better at restoring a penny’s shine.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on science experiment, students combine their understanding of the different states of matter and the characteristics of various chemical reactions.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes