Search Results


Showing results 1 to 20 of 48

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 3 of the PDF), learners will record their food consumption for one day, and then evaluate how their actual diet matched up with the recommended diet.

free Ages 6 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
Fat is a very important component in our diet. It's the most efficient source of energy in our bodies, and plays an important role in the flavor of foods.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about olfaction (9th activity on the page), learners smell 10 different items with different odors, including some edible food items.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the chemistry of cooking. They will learn about--and observe--the Maillard Reaction as they make their own browned butter.

$5 - $10 per student Ages 14 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (1st activity on the page), learners explore their sense of taste and the structure of the tongue by taste-testing various foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simulation, learners act out each digestive function of the organs, tissues, and cells in the digestive tract.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this genetics activity, learners extract DNA from an onion, using detergent solution, a food processor, and rubbing alcohol. They will also discuss genetic engineering of plants.

$10 - $20 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover how to make butter from scratch. One optional tips includes adding marbles to speed up the process.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about a very important ingredient in most baked goods - gluten! Why is gluten so important? Without it, there would be nothing to hold the gas that makes bread rise.

$1 - $5 per group Ages 11 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use food scraps from the kitchen to grow new vegetables.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the food, water, and space needs of common livestock animals.

free Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (12th on the page), learners investigate their ability to discriminate (see) different colors.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Add to list Details
This guide outlines how to plant a garden even if you don't have a yard!

$5 - $10 per student Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
What's a Pickle-Oh? Two pieces of pickle on a stick are connected to a Pico Cricket (micro controller). When you slide the pickles apart the note changes.

Over $20 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (5th activity on the page), learners explore how what you see influences taste. In experiment 1, learners taste five sodas, one of which is clear soda with orange food coloring.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will create beautiful greeting cards by marbling with shaving cream and food dye. They will explore the chemistry behind the art of marbling.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
It's difficult to see convection currents in any liquid that's undergoing a temperature change, but in this Exploratorium Science Snack, you can see the currents with the help of food coloring.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will make their own slushies and learn some of the science behind how the process works.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Do grapes, yes the grapes from the grocery store, move in the presence of a very strong magnet?

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this yummy biology activity (page 3 of the PDF), learners participate in a demonstration of natural selection.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes