Search Results


Showing results 1 to 20 of 23

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 2 of the PDF), learners will be split up into food groups (Fruit, Vegetable, Meat & Beans, Grain, and Dairy) and draw a picture of their favorite food from their g

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners explore different types of fossils by making their out of dough and objects from around the house.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of density by pouring 5 different liquids into a jar. Food coloring is added if needed to give each liquid a distinct color.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Capture soap bubble patterns on paper! In this activity, learners can create beautiful pictures from popping soap bubbles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will create beautiful greeting cards by marbling with shaving cream and food dye. They will explore the chemistry behind the art of marbling.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This open-ended art project allows learners to create their own colorful ice sculpture by using rock salt and food coloring on a solid block of ice.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners (2 years and up) explore tree structure and biology. Tree products are explored by painitng with fruit.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
No glue is needed for learners of any age to become marshmallow architects or engineers.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun snack and craft activity, young learners make "Ants on a Log" and their own model of an insect. The purpose is to learn the three main insect body parts—head, thorax and abdomen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will observe laminar and turbulent flow of water using only a plastic bottle, liquid hand soap, food coloring and water.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this art meets chemistry activity, early learners discover the almost magical absorbent properties of salt while creating ethereal watercolor paintings.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes