Search Results


Showing results 1 to 20 of 34

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 26 of PDF), learners consider the nutritional needs of people with specific dietary requirements, such as athletes, persons with diabetes and vegetarians, and create a

free Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, groups of learners work together to create edible models of chemicals involved in autotrophic nutrition.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This is an outdoor activity designed to demonstrate evolution of feeding behavior in flocking, schooling or herding animals that maximizes allocation of food resources and enhances survival.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners conduct a controlled experiment to examine how many Mentos are needed to make the tallest possible soda geyser.

Over $20 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners stain fabrics--on purpose!

Over $20 per group Ages 11 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners conduct a controlled experiment to examine how temperature will affect the height of a soda geyser.

Over $20 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners conduct a controlled experiment to examine which brand of soda makes the best (highest) soda geyser.

Over $20 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare and contrast their own skin (including the area covered) with that of an orange.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners count and measure kidney beans to explore natural selection and variation. Learners measure the length of 50-100 beans.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this data analysis activity, learners quantify the abundance and distribution of sea scallops in and adjacent to the Mid-Atlantic closed areas.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
Can gelatin (like Jell-O ®) change the speed of light?

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Body Electricity Activity) is a full inquiry investigation into conductivity.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how product design differences can affect the success of a final product -- in this case a bag for holding candy.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours