Search Results


Showing results 21 to 40 of 45

Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 7 of the PDF), learners will investigate the contents of owl pellets. Learners will discover how owls digest their food as well as the kind of animals they eat.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this genetics activity, learners discover how to extract DNA from green split peas.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity (page 5 of the PDF), learners make an acid-base indicator using cabbage. Learners then explore how various subtances react with this indicator.

Over $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Jell-O to explore lenses. Learners cut Jell-O into convex and concave lens shapes and examine how light exits each lens in a darkened room.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow a recipe to create play dough scented with fruit-flavored drink mix.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Energy and Environment activity (page 9 of the PDF), learners calculate the mass of a piece of gum, compare it to the mass of the gum's packaging, and then create a bar graph of the results.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners learn about the adaptations that flowers have developed which support pollination. Learners also list their personal preferences (i.e.

free Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 5 of PDF), learners work in groups to create dig sites for display.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this bilingual (English/Spanish) activity, learners create family trees by tracing the hands of their family members.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
This reading and writing activity (on pages 2-9) teaches what plant parts should be avoided, how a person can get rid of toxins, symptoms of plant poisoning, and how plants create poisons to repel pre

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (on pages 13-16 of the PDF) learners investigate three mystery samples to see which one contains life. The three samples are sand, sand and yeast, and sand and antacid.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use molecular model kits to construct familiar molecules like lactose, caffeine, and Aspirin.

Over $20 per student Ages 11 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge, learners use their creativity and imagination to design and test a wildlife crossing for their favorite animal.

$1 - $5 per student Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what happens when polarized white light passes through a sugar solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover why there are holes in bread.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This exercise is designed to teach young learners the different parts of a plant (root, stems, leaves, flowers, fruit, and seeds), the basic functions of each part, and to show that tiny microscopic o

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build one or more edible coral polyps and place them together to form a colony.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes