Search Results


Showing results 1 to 20 of 138

Add to list Details
In this activity (on pages 10-15), learners investigate starch in human diets and how plants make starch (carbohydrates) to use as their food source.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners dissect a piece of pizza to learn about nutrients important for health.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate feeding relationships. Learners complete a food web and then make a mobile to represent a food chain.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages can become food scientists by experimenting with flour and water to make basic pasta.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 5 of the PDF), learners will create a food web and explore food sources for different organisms. They will identify relationships between organisms in an ecosystem.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 32 of PDF), learners investigate the nutritional needs of healthy bones and muscles.

free Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners design devices that will catch prey or gather plants.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this investigation, learners gather information on various food items during a field trip to a local grocery store.

free Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will plan a snack within a budget. With a $20 limit (theoretical) to spend on snack for everyone, learners look over grocery store circulars and make their shopping lists.

free Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate ant behavior by testing ant feeding reactions to different types of food.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Birds' beaks are designed to allow birds to get the most of whatever food they need. In this activity, learners get an idea of how different beak shapes suit different food sources.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners build a solar oven from a cardboard pizza box, aluminum foil and plastic. Learners can use their oven to cook S'mores or other food in the sun.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners perform an experiment that replicates the dilemma faced by birds in acquiring food from a confined area.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes