Search Results


Showing results 1 to 20 of 24

Add to list Details
In this activity, learners follow simple historical maritime recipes to cook up hardtack and swanky, and then compare the foods they eat to what was served on ships in the past.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about robotics programming. Learners will discover how precise programmers have to be as they instruct a friend to make a peanut butter and jelly sandwich.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on pages 23-24 of the PDF), learners are introduced to structural engineering and encouraged to practice goal-oriented building.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about olfaction (7th activity on the page), learners use natural ingredients to concoct their own perfume.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners use their sense of smell to rate and arrange containers filled with different dilutions of a scent (like cologne or fruit juice) in order from wea

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Using a milk-based recipe, learners create "moo glue" which is basically white school-type glue. The "secret ingredient" in milk that helps make glue is a chemical called casein.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners build structures from spaghetti and marshmallows to determine which structures are able to handle the greatest load.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Cyberchase activity, have fun measuring volumes and enjoy a delicious shake.

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners add objects and substances to carbonated water to discover that added objects increase the rate at which dissolved gas comes out of solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use things from the kitchen as building materials to explore how shapes contribute to the strength of different structures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge, learners use their creativity and imagination to design and test a wildlife crossing for their favorite animal.

$1 - $5 per student Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge activity, learners build a shock-absorbing system that will protect two “astronauts” when they land.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes