Search Results


Showing results 1 to 20 of 28

Add to list Details
In this activity, learners follow simple historical maritime recipes to cook up hardtack and swanky, and then compare the foods they eat to what was served on ships in the past.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners perform an experiment that replicates the dilemma faced by birds in acquiring food from a confined area.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (located on page 3 of the PDF under Self-Assembly Activity) about self-assembly, the ability of molecules to assemble themselves according to certain rules.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental education demonstration (page 6 of the PDF), learners will see a tangible representation of the scarcity of soil resources on earth.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity learners observe mold growth on different types of bread by measuring and recording the growth rate.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
This game teaches ratio and proportion by having learners make "salads" that combine three types of beans in different combinations.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how engineers have developed big wheels or Ferris wheels.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore engineering package designs that meet the needs of safely shipping a product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners add objects and substances to carbonated water to discover that added objects increase the rate at which dissolved gas comes out of solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use things from the kitchen as building materials to explore how shapes contribute to the strength of different structures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners use the Sun's energy to cook marshmallows. Learners construct the solar oven out of simple everyday materials.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use chemistry to “self-assemble” gummy shapes. Learners discover that self-assembly is a process by which molecules and cells form themselves into functional structures.

$10 - $20 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore trebuchet design. Teams of learners construct trebuchets from everyday materials.

$10 - $20 per group Ages 11 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge activity, learners build a shock-absorbing system that will protect two “astronauts” when they land.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes