Search Results


Showing results 1 to 20 of 216

Source Institutions
Add to list Details
This activity shows you how to make a mold terrarium using a jar and leftover food.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition/food science activity, learners conduct an experiment and record data to compare the amount of fat in different foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners dissect a piece of pizza to learn about nutrients important for health.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners will separate a mixture of FD&C dyes (colors certified and allowed by the US for the Food, Pharmaceutical, Cosmetics & Personal Care industry) to practice

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners explore digestion and proteins by observing the action of meat tenderizer on luncheon meat.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson is designed to serve as an introduction to the immune system. It can stand alone or it can lead into further studies of the immune system.

Over $20 per group Ages 14 - adult 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (1st activity on the page), learners explore their sense of taste and the structure of the tongue by taste-testing various foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF (Chemistry—It’s Elemental), learners use iodine to identify foods that contain starch.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe what happens when yeast cells are provided with a source of food (sugar). Red cabbage "juice" will serve as an indicator for the presence of carbon dioxide.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this experiment, learners test multiple food items to see if they are an acid or base using an indicator solution created with red cabbage.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity (page 5 of the PDF), learners will see that chewing is more than just the crushing up of food; there is actually a chemical change going on at the same time.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners mix water, cooking oil, and liquid food coloring to create beautiful colored designs in a cup. Use this activity to explore liquid density and solubility.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF (Get Cooking With Chemistry), learners conduct an experiment to get an idea of how cheese is made.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 6 of the PDF (Get Cooking With Chemistry), learners investigate yeast. Learners prepare an experiment to observe what yeast cells like to eat.

$10 - $20 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes