Search Results


Showing results 21 to 40 of 107

Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop their understanding of combinations as they create as many different kinds of tostadas as possible.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 8 of PDF), learners estimate average daily baseline energy (Calorie) needs and energy needs for different levels of activity.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about robotics programming. Learners will discover how precise programmers have to be as they instruct a friend to make a peanut butter and jelly sandwich.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on pages 23-24 of the PDF), learners are introduced to structural engineering and encouraged to practice goal-oriented building.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simple exploratory activity (1st activity on the page), blindfolded learners try to identify mystery items by smell.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about olfaction (7th activity on the page), learners use natural ingredients to concoct their own perfume.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore fractions as they help gators share pies.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
No glue is needed for learners of any age to become marshmallow architects or engineers.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners use their sense of smell to rate and arrange containers filled with different dilutions of a scent (like cologne or fruit juice) in order from wea

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental education demonstration (page 6 of the PDF), learners will see a tangible representation of the scarcity of soil resources on earth.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Using a milk-based recipe, learners create "moo glue" which is basically white school-type glue. The "secret ingredient" in milk that helps make glue is a chemical called casein.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes