Search Results


Showing results 41 to 60 of 81

Source Institutions
Add to list Details
Learners and their families celebrate and recognize the importance of making healthy choices every day by participating in a health fair.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 7 of pdf), learners research tide pool ecosystems, and then create brochures that "advertise" these environments.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
Learners build a pendulum from a yo-yo, and then design their own experiment to determine what affects the pendulum's period of swing.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore probability.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 1 to 7 days
Add to list Details
Learners work in pairs to design, construct, and test a device that exhibits positive, neutral, and negative buoyancy. They test a number of different objects in water to see if they sink or float.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, leaners explore building techniques by recreating the story of The Three Little Pigs.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the Great Plains.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 13 of the PDF, learners use a laser pointer (with known wavelength of light) to measure the thickness of a human hair.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what is and is not active play and how it contributes to a healthy body and mind. Making active play a routine part of every day is a key concept of the experience.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners rotate through several learning and play stations to explore dinosaurs and paleontologists.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about dinosaurs, learners explore how and why fossils form. First, learners are introduced to dinosaur fossils by reading the book "Bones, Bones, Dinosaur Bones" by Byron Barton.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the size and scale of dinosaurs. Learners listen to "The Littlest Dinosaurs" by Bernard Most. Then, learners estimate the size of a Triceratops and T.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this water activity, learners build boats that float and sink. First, learners listen to the book, "Who Sank the Boat" and practice making predictions throughout the story.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners record and graph plant growth and interpret data. Learners plant seeds, and once the seeds sprout, record the change in height of the plants for several days.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this three-day lesson, learners identify two-dimensional shapes used in castle construction, create a castle collage using assorted shapes, and design tapestries using repeated patterns of color, s

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this three/four-day lesson, learners calculate perimeters and areas and draw the castle plan to scale.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours