Search Results


Showing results 21 to 40 of 50

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the real world meaning of slope. Learners conduct a balloon experiment in which they measure the circumference and flight time of deflating balloons.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners read "The Button Box" by Margarette S. Reid and then make their own button boxes filled with different buttons.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply the concepts of ratios and percentages to the distribution of letters contained in a box of Alphabits® cereal.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore polynomial and rational function patterns.

1 cent - $1 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use the setting of a flower-making fundraiser to explore a variety of patterns. Learners examine the patterns in a flower design made of triangles surrounding a square.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners arrange pattern blocks to create tessellations and to explore geometric patterns. Learners first explore making patterns with a variety of pattern blocks.

free Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this three-part math activity, learners explore shapes. In part one, learners identify, describe, and classify two-dimensional shapes.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore and investigate measurement using standard and non-standard units.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore transformations and quadratic functions through toothpick patterns.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners record and graph plant growth and interpret data. Learners plant seeds, and once the seeds sprout, record the change in height of the plants for several days.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners collect, organize, and analyze a set of data related to types of animals in the temperate forest.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use a variety of manipulatives to explore spatial relationships of squares and their transformations.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners learn how to construct stem and leaf plots. Learners first estimate the number of drops of water that will fit on the head of a penny.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply mathematical modeling to solve a real-world storage problem, in which a manufacturing company is given two options for storing oil barrels.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply the Monte Carlo method of simulation to determine a reasonable estimate.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes