Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how their sense of smell affects their taste buds. Learners taste different flavored jelly beans while holding their nose.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simple exploratory activity (1st activity on the page), blindfolded learners try to identify mystery items by smell.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use their senses to collect information about a fruit and record their findings in a Science Journal.

$10 - $20 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build models of comets, using edible materials, to learn about comets' structure.

Over $20 per group Ages 6 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (last activity on the page), learners make a model of the eardrum (also called the "tympanic membrane") and see how sound travels through the air.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow a recipe to create play dough scented with fruit-flavored drink mix.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine their tongue and taste buds.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 6 of the PDF (Chemistry—It’s Elemental), learners explore some of the properties of copper using a few common household ingredients.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes