Search Results


Showing results 41 to 55 of 55

Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover how to make butter from scratch. One optional tips includes adding marbles to speed up the process.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners add drops of alginate solution to a solution of calcium chloride. The alginate does not mix with the calcium chloride, but forms soft gel beads.

per group Ages 8 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 2 of the PDF), learners will be split up into food groups (Fruit, Vegetable, Meat & Beans, Grain, and Dairy) and draw a picture of their favorite food from their g

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the food, water, and space needs of common livestock animals.

free Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
After learning that some of the chemicals we add to food crops may have harmful consequences on our health and the health of the environment, learners will create a pocket-sized card with their favori

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners explore different types of fossils by making their out of dough and objects from around the house.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Your tongue can sense about 6 different flavors (salty, sweet, bitter, sour, umami/savory, and fat), but your nose provides a lot more "taste" information than you realize when you eat.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate ant behavior by testing ant feeding reactions to different types of food.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about olfaction (9th activity on the page), learners smell 10 different items with different odors, including some edible food items.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Did you know that some breakfast cereals are fortified with ferric phosphate, while others contain tiny pieces of reduced iron?

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
This guide outlines how to plant a garden even if you don't have a yard!

$5 - $10 per student Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find the swollen bumps known as "galls" on various plants and get a closeup look at the parasitic animals living inside.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
This game explores the different reasons we choose to eat, and helps us be aware of when our body needs food and when it does not.

free Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Do grapes, yes the grapes from the grocery store, move in the presence of a very strong magnet?

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes