Search Results


Showing results 1 to 20 of 23

Source Institutions
Add to list Details
After learning that some of the chemicals we add to food crops may have harmful consequences on our health and the health of the environment, learners will create a pocket-sized card with their favori

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate ant behavior by testing ant feeding reactions to different types of food.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
This guide outlines how to plant a garden even if you don't have a yard!

$5 - $10 per student Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
Many germs spread by our hands, and often times, people don't wash their hands well enough to get rid of germs.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity shows you how to make a mold terrarium using a jar and leftover food.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe what happens when yeast cells are provided with a source of food (sugar). Red cabbage "juice" will serve as an indicator for the presence of carbon dioxide.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Birds' beaks are designed to allow birds to get the most of whatever food they need. In this activity, learners get an idea of how different beak shapes suit different food sources.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 10-15), learners investigate starch in human diets and how plants make starch (carbohydrates) to use as their food source.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Although we may not admit it, all humans fart or pass some gas. In this activity, learners make their own model to mimic food passing through intestines and discover what releases gas.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find the swollen bumps known as "galls" on various plants and get a closeup look at the parasitic animals living inside.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a map showing the origins of spices and herbs from a favorite recipe(s). Learners first research the origins of the ingredients and then locate them on a world map.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor fall activity, learners find out what living in or under a layer of leaves is like.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a hands-on activity that uses bread and household materials to grow mold. Learners collect dust from a room, wipe it on food, and contain it. One to seven days later, mold has grown.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 18 1 to 7 days