Search Results


Showing results 1 to 14 of 14

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use the setting of a flower-making fundraiser to explore a variety of patterns. Learners examine the patterns in a flower design made of triangles surrounding a square.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners arrange pattern blocks to create tessellations and to explore geometric patterns. Learners first explore making patterns with a variety of pattern blocks.

free Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this three-part math activity, learners explore shapes. In part one, learners identify, describe, and classify two-dimensional shapes.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners participate in a variety of activities that give them experience in recognizing, describing, and extending repeating and arithmetic patterns.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this "Sid the Science Kid" activity from Episode 109: The Perfect Pancake, learners make applesauce to explore irreversible change.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners read "The Button Box" by Margarette S. Reid and then make their own button boxes filled with different buttons.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore and investigate measurement using standard and non-standard units.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners record and graph plant growth and interpret data. Learners plant seeds, and once the seeds sprout, record the change in height of the plants for several days.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson (on Page 13), learners predict and simulate the likelihood of an event occurring.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes