Search Results


Showing results 1 to 20 of 62

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 3 of the PDF), learners will record their food consumption for one day, and then evaluate how their actual diet matched up with the recommended diet.

free Ages 6 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 32 of PDF), learners investigate the nutritional needs of healthy bones and muscles.

free Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (3rd activity on the page), learners taste test different foods and categorize them as sweet, bitter, sour, or salty. Learners compare their results with the group.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners investigate ant behavior by testing ant feeding reactions to different types of food.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Birds' beaks are designed to allow birds to get the most of whatever food they need. In this activity, learners get an idea of how different beak shapes suit different food sources.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF (Chemistry—It’s Elemental), learners use iodine to identify foods that contain starch.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners turn the fun of feeding wild birds into an investigation of bird behavior.

Over $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity (page 5 of the PDF), learners will see that chewing is more than just the crushing up of food; there is actually a chemical change going on at the same time.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, freshwater activity, learners explore the behavior and food preferences of crawdads (or crabs) by "fishing" for them with various baits.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners identify which plants have the enzyme "catalase" that breaks hydrogen peroxide into water and oxygen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners make a "menu" of any plants in their lunch for Monday through Friday and draw the plants from their lunch.

free Ages 6 - 11 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this simple exploratory activity (1st activity on the page), blindfolded learners try to identify mystery items by smell.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (last activity on the page), learners make a model of the eardrum (also called the "tympanic membrane") and see how sound travels through the air.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 5 to 10 minutes