Search Results


Showing results 21 to 40 of 249

Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners play an active version of freeze tag based on predator/prey relationships.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will turn healthy greens into crispy snacks. Explore concepts of nutrition, dehydration and cooking to create healthy food.

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners design devices that will catch prey or gather plants.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about olfaction (9th activity on the page), learners smell 10 different items with different odors, including some edible food items.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will conduct an experiment to discover methods of reventing foot mold growth on food.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (3rd activity on the page), learners taste test different foods and categorize them as sweet, bitter, sour, or salty. Learners compare their results with the group.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will plan a snack within a budget. With a $20 limit (theoretical) to spend on snack for everyone, learners look over grocery store circulars and make their shopping lists.

free Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a hands-on activity that uses bread and household materials to grow mold. Learners collect dust from a room, wipe it on food, and contain it. One to seven days later, mold has grown.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners explore digestion and proteins by observing the action of meat tenderizer on luncheon meat.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Did you know that some breakfast cereals are fortified with ferric phosphate, while others contain tiny pieces of reduced iron?

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Although we may not admit it, all humans fart or pass some gas. In this activity, learners make their own model to mimic food passing through intestines and discover what releases gas.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes