Search Results


Showing results 1 to 20 of 27

Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners design devices that will catch prey or gather plants.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners build a solar oven from a cardboard pizza box, aluminum foil and plastic. Learners can use their oven to cook S'mores or other food in the sun.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners perform an experiment that replicates the dilemma faced by birds in acquiring food from a confined area.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the food, water, and space needs of common livestock animals.

free Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
This activity focuses on interactions within Earth systems and the effects of human activities. In this activity learners build a biomass pyramid.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental education demonstration (page 6 of the PDF), learners will see a tangible representation of the scarcity of soil resources on earth.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make a solar oven. Learners witness the awesome power of the sun to make a yummy treat--a chocolate chip cookie!

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners learn about the adaptations that flowers have developed which support pollination. Learners also list their personal preferences (i.e.

free Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners use the Sun's energy to cook marshmallows. Learners construct the solar oven out of simple everyday materials.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge, learners use their creativity and imagination to design and test a wildlife crossing for their favorite animal.

$1 - $5 per student Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity and game, learners explore how animals adapt for survival through coloration, markings and camouflage.

$10 - $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners count and measure kidney beans to explore natural selection and variation. Learners measure the length of 50-100 beans.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how packaging engineers develop customized shipping and packaging containers to meet the needs of many different industries.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Add to list Details
In this data analysis activity, learners quantify the abundance and distribution of sea scallops in and adjacent to the Mid-Atlantic closed areas.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this cooperative learning activity, learners visit ten stations and are challenged to think critically about various conservation questions and issues.

$10 - $20 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this data analysis activity, learners use data collected by the Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources (CCAMLR) to study Chilean sea bass populations.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build one or more edible coral polyps and place them together to form a colony.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply the concepts of ratio and proportion to the capture-recapture statistical procedure.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes