Search Results


Showing results 1 to 20 of 23

Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners test to see if saliva is necessary for food to have taste.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about olfaction (9th activity on the page), learners smell 10 different items with different odors, including some edible food items.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (3rd activity on the page), learners taste test different foods and categorize them as sweet, bitter, sour, or salty. Learners compare their results with the group.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (1st activity on the page), learners explore their sense of taste and the structure of the tongue by taste-testing various foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a map showing the origins of spices and herbs from a favorite recipe(s). Learners first research the origins of the ingredients and then locate them on a world map.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Capture soap bubble patterns on paper! In this activity, learners can create beautiful pictures from popping soap bubbles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about olfaction (7th activity on the page), learners use natural ingredients to concoct their own perfume.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners sublimate dry ice and then taste the carbon dioxide gas.

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners use their sense of smell to rate and arrange containers filled with different dilutions of a scent (like cologne or fruit juice) in order from wea

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this optics activity, learners use a shoebox, colored cellophane and sunlight to "change" the colors of gumballs. Learners will be surprised when the green and blue gumballs appear black!

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Jell-O to explore lenses. Learners cut Jell-O into convex and concave lens shapes and examine how light exits each lens in a darkened room.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow a recipe to create play dough scented with fruit-flavored drink mix.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (7th activity on the page), learners use their sense of hearing to find a "sound match." Learners shake containers filled with items like dry seeds, sand, beans, etc.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Add to list Details
Learners conduct a "blind" taste-test of several types of enhanced or fitness water drinking water that has commercially added substances like vitamins, sugars, or herbs.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this tasty activity, learners make their own ice cream any day of the year in an exploration of heat and cold. Highlights include freezing and melting and the transition from liquid to solid.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this two-part activity, learners use household items to smell the difference between some stereoisomers, or molecules which are mirror images of one another.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners make kimchee or sauerkraut, which is really just fermented cabbage, in a 2-liter plastic bottle.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 1 to 4 weeks