Search Results


Showing results 1 to 16 of 16

Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, groups of learners work together to create edible models of chemicals involved in autotrophic nutrition.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this interactive and informative group activity, learners use packages of M&M's to illustrate the difference between weather and climate.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use colored candy to represent subatomic particles and make a model of an atom (Bohr model).

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this data analysis activity, learners quantify the abundance and distribution of sea scallops in and adjacent to the Mid-Atlantic closed areas.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this data analysis activity, learners use data collected by the Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources (CCAMLR) to study Chilean sea bass populations.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply the concepts of ratio and proportion to the capture-recapture statistical procedure.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes