Search Results


Showing results 1 to 20 of 53

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners burn a peanut, which produces a flame that can be used to boil away water and count the calories contained in the peanut.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test different food items by timing how long it takes each liquid to slide from the top of a ramp to the bottom.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners make indicator solution from red cabbage. Then, learners test everyday foods and household substances using the cabbage juice indicator.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In a series of three experiments, learners explore the basics of biotechnology using self-locking plastic baggies. Each experiment demonstrates a phenomenon or principle of biotechnology.

Over $20 per group Ages 14 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 3 of the PDF, learners investigate how much sugar is in a soda. Learners use sugar cubes to measure and calculate the amount of sugar in a bottle of soda.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, cook a cake using the heat produced when the cake batter conducts an electric current.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about the adaptations that allow the Aye-aye to survive in its habitat. Learners will explore how the Aye-aye collects food and how this is influenced by their specialized finger.

$5 - $10 per student Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this interactive and informative group activity, learners use packages of M&M's to illustrate the difference between weather and climate.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry demonstration, learners investigate the factors that increase the rate of dissolution for a solid.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate the movement of water into and out of a polymer. Learners test the diffusion of water through gummy bears, which are made of sugar and gelatin (a polymer).

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine their tongue and taste buds.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 Under 5 minutes
Add to list Details
Learners set up three different bowls, each with a different mass of oatmeal. Learners monitor the temperature of the oatmeal and find that larger masses take longer to cool.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity/demonstration about density, learners examine what happens when two cans of root beer--one diet and one regular--are placed in a large container of water.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 Under 5 minutes